De Facto: Ofšors sasaista «Rail Baltica» ieviesēju Linužu ar «Putina skolotāja» uzņēmumu

litvinenko-vladimirPar projekta "Rail Baltica" ieviešanu atbildīgā valsts uzņēmuma “Eiropas Dzelzceļa līnijas” vadītājs Andris Linužs savulaik slēdzis vienošanos ar Seišelu salu ofšoru, kuru izmantojuši Krievijas kompānijas "Phosagro" akcionāri. Starp tiem ir par "Putina skolotāju" dēvētais rektors Vladimirs Ļitviņenko.

Saistība izgaismojusies divu it kā nesaistītu tiesvedību dēļ.

Ļitviņenko un “Parmas Corporation”

Ļitviņenko ir Sanktpēterburgas kalnrūpniecības universitātes rektors. Tieši Ļitviņenko vadītajā universitātē pirms 20 gadiem Krievijas prezidents Vladimirs Putins aizstāvējis savu disertāciju. Vairākkārt izteiktas aizdomas, ka Putina darbs ir plaģiāts. Nesen no Krievijas aizbēgusī Ļitviņenko meita Olga medijiem pavēstīja, ka Putina disertāciju rakstījis viņas tēvs. Ļitviņenko bijis arī Putina vēlēšanu kampaņu vadītājs.

Ļitviņenko pieder 20% akciju kompānijā "Phosagro". Lielākais akcionārs ir Andrejs Gurjevs. Abu trešais partneris “Phosagro” ir Igors Antošins.

Pret viņiem ar prasību Londonas tiesā vērsies bijušais "Phosagro" darbinieks Igors Sičovs, kurš pirms dažām nedēļām Latvijā saņēmis politisko patvērumu. Prasība Londonā vērsta arī pret Seišelu salu ofšoru "Parmas Corporation", caur kuru "Phosagro" akcionāri veikuši norēķinus.

Šis pats ofšors spēlē galveno lomu kādā citā strīdā, kam ir saistība ar personām Latvijā. Viena no tām - Andris Linužs, valstij piederošo “Eiropas dzelzceļa līniju” vadītājs.

Saistība ar “Parmas Corporation” atklājas Linuža sarežģīto attiecību vēsturē ar “Norvik banku”

Pirms 10 gadiem “Norvik banka” caur tai piederošu fondu Maltā piešķīra 2,5 miljonus eiro nekustamo īpašumu projektam Krievijā. Fondam piederoša meitas firma “L-Serviss” sāka celt savrupmājas stundas brauciena attālumā no Sanktpēterburgas, bet nepabeidza, jo pienāca krīze.

Projektā vairāk nekā 800 tūkstošus eiro ieguldīja nodokļu paradīzē Belīzā reģistrēta kompānija “Service Shipping Limited”. Tās īpašnieki nav zināmi, bet uz pilnvaras pamata kompāniju pārstāvēja Latvijas pilsonis Aleksandrs Smogļukovs. Viņš tolaik arī vadīja uzņēmumu Latvijā, kura īpašnieks bija Linužs.

Pēc vairākiem gadiem Maltas fonds saņēma ziņu, ka projektā investētais vairs nav jāatdod “Service Shipping”, bet kādam Seišelu salu ofšoram – tam pašam “Parmas Corporation”, kas figurē strīdā starp Sičovu un “Phosagro” akcionāriem.

Lasīt vēl